پنتاگون به مایکروسافت هدیه می دهد یا باج !

پنتاگون به مایکروسافت هدیه می دهد یا باج !

مایکروسافت در زمینه‌های بسیاری فعالیت می‌کند و از نمونه خدمات ارائه شده از سوی این شرکت در سال ۲۰۱۶ می‌توان، به بروزرسانی سالگرد (Anniversary Update)، دستیابی به ۴۰۰ میلیون کاربر ویندوز ۱۰ و معرفی سرفیس جدید آن‌ها اشاره کرد. هم‌اکنون شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ و کوچک بسیاری روی محصولات مایکروسافت سرمایه‌گذاری کرده، از خدمات آن‌ها استفاده می‌کنند. پنتاگون به عنوان یکی از همین سازمان‌ها، به تازگی اعلام کرد قراردادی با نام «شرکت پشتیبانی خدمات فنی۱» را به ارزش ۹۲۷ میلیون دلار با مایکروسافت امضا کرده است تا بر اساس آن از خدمات و پشتیبانی این شرکت در طول ۵ سال آینده بهره‌مند شود.

قراداد مذکور شامل پشتیبانی فنی و نگهداری از نرم‌افزارهای معمول نمی‌شود؛ بلکه بهره‌مندی از تمام منابع مایکروسافت مانند ابزارها، پایگاه‌های دانش (Knowledge base)، مشاوره‌ی حل مسئله محصولات توسعه داده شده و حتی دسترسی به کدهای منبع (source code) می‌شود.

در متن قرارداد و در رابطه با دسترسی به کد منبع آمده است: «این خدمات نیاز به دسترسی ویژه و مستقیم به کد منبع بسته‌ (closed-source) دارد که لایسنس آن‌ها در اختیار مایکروسافت است و برای پشتیبانی از پنتاگون به آن‌ها نیاز خواهد بود.»

بر اساس متن بالا به نظر می‌رسد دسترسی به کدهای منبع از مهم‌ترین بخش‌های قرارداد تنظیم شده بین مایکروسافت و بخش «سامانه‌ی دفاع اطلاعاتی وزارت دفاع» (DISA2) آمریکا به حساب می‌آید. همچنین قرارداد مایکروسافت خدماتی با عنوان «Blue Badge Cardholder» نیز ارائه می‌کند. با توجه به متن آن سازمان‌های دولتی به صورت مستقیم از سوی کارمندان رده آبی مایکروسافت (کارمندانی که به سطح بالایی از داده‌ها دسترسی دارند.) پشتیبانی خواهند شد.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *