نقش وسایل گرمایشی در مصرف انرژی

امروز از وسایل متنوعی برای رفاه و آسایش انسان اختراع و ابداع شده است، تکنولوژی یکی از کارهایی است که به کمک انسان ها آمده است، در گذشته بسیاری از کارها به سختی انجام می گرفت و ساده ترین کارهای امروزی به یکی از پرچالش و سخت ترین کارها بدل گردیده است.در این قسمت از دکوراسیون آشپزخانه قصد داریم تا به بررسی تاثیر وسایل گرمایشی بر روی مصرف انرژی بپردازییم.

آبگرمکن یکی از وسایلی است که از زمان اختراع توانست رفاه و بهداشت را برای جامعه بشری به ارمغان آورد، در گذشته برای گرم کردن آب باید زحمت بسیار زیادی را متحمل می شدیم، اما اکنون به محض باز کردن شیر آب ، آبی گرم در اختیار داریم.

امروزه طراحی وسایل به سمتی پیش رفته است که می توان گفت باید از هر نظر با معیارهایی هماهنگ باشد که بیشترین هماهنگی را محیط ذرون خانه داشته باشد و کمترین آسیب را به محیط زیست وارد کند. این خود از طرف دیگر می تواند باعث کاهش مصرف سوخت شود.

رادیاتور
رادیاتور

از زمان اختراع این وسیله تفاوت بسیاری در سوخت مصرفی آن بوجود آمده است، در گذشته از نفت و گازوئیل برای گرم کردن آب استفاده می شد، امروزه بسیاری از آبگرمکن ها بوسیله گاز کار می کنند و در آبگرمکن های جدید گاز جای خود را به انرژی برق و انرژی پاک خورشیدی داده است.نکته دیگری که باید بدان اشاره کرد این است که در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از میزان انرژی مصرف شده در یک ساختمان مسکونی در جهت گرم کردن آب بهداشتی است. براساس تحقیقات انجام گرفته جغرافیای ایران این قابلیت را دارد تا در حدود ۷۰ درصد این کار را از طریق انرژی خورشیدی تامین نمود و این کار با آبگرمکن های خورشیدی قابل حصول است.
این وسیله دارای ساختاری بسیار ساده بوده و تکنولوژی آن بسیار ساده است، آبگرمکن های خورشیدی توانسته اند در بسیاری از هزینه ها مصرفی خانوارها تاثیر داشته باشد و از طرف دیگر این آبگرمکن آلودگی بسیار کمتری را دارند و برای محیط زیست بسیار مناسب هستند و هزینه نگهداری بسیار ناچیزی را دارد.

آبگرمکن
آبگرمکن

ساده ترین این نوع از آبگرمکن از یک گردآور و یک مخزن ذخیره آب تشکیل شده است، شرایط نصیب این آبگرم متفاوت بوده و نیاز به کمی توجه بیشتر دارد، به طوری که قسمت فوقانی گردآور باید پایین تر از قسمت تحتانی مخزن ذخیره آب قرار گیرد.از طرفی این نکته نیز بسیار مهم بوده که انحراف گردآور نسبت به سطح افق در حدود ۲۰ درجه به سمت جنوب باید باشد تا جریان ترمو سیفونی انجام گیرد.

اما طریق کار این آبگرم به طوری است که ابتدا مخزن آب گرم با آب سرد پر می شود و آب داخل لوله های گردآور قرار می گیرد.زمانی که خورشید بر روی صفحه خورشیدی آبگرمکن می تابد به تدریج آب گرم شده و به آرامی به سمت مخزن دیگر که در سمت بالا قرار دارد می رود.آب سرد مخزن نیز از طریق لوله دیگر به سمت پایین گردآور جریان یافته تا زمانی که تابش خورشیدی برای گرم کردن آب کفایت کند این عمل ادامه می یابد.

آبگرمکن
آبگرمکن

در این نوع آبگرمکن ها اتصال آب گرم به لوله های آب ساختمان وصل می شودو می توان خروجی آب گرم رامصرفی را وصل کرد.

همانطور که اشاره شد با کمی تغییرات در وسایل مصرفی می توان گام های بسیار بزرگی را در جهت ذخیرعه انرژی برداشت، از طرفی سیستم های قدیم و رادیاتور های فرسوده باید با رادیاتور۲۰۰۰ امروزی تر که تمام قوانین بهینه سازی در آن ها مورد توجه قرار گرفته جایگزین شوند.یکی دیگر از نکاتی که باید در نظر گرفت این است که باید در هنگام خرید به خدمات پس از فروش نیز توجه کرد.

منبع:

http://otaq.ir

 

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *