انتقال فناوری در دانشگاه‌های کشور

انتقال فناوری در دانشگاه‌های کشور

مهدی الیاسی با اشاره به اینکه هفته پژوهش فرصت خوبی برای بررسی روند رشد حوزه علم و فناوری کشوراست، افزود: در سال‌های اخیر مسئله اصلی در حوزه علم و فناوری، موضوع تجاری سازی و پژوهش و اشتغال است.

وی بیان کرد: در این زمینه دو راه حل یکی راه اندازی شرکت‌های دانش بنیان و دیگری راه اندازی مراکز انتقال فناوری شناخته شده است، در راه حل نخست، راه اندازی شرکت‌های دانش بنیان در واقع بسته‌های تجاری سازی هستند که نیروهای تحصیل کرده را بکار می‌گیرند و در واقع روند خوبی داشته‌اند.

وی اظهار کرد: در راه دوم که به نام مراکز انتقال فناوری در دنیا شناخته شده‌اند، وظیفه دارند در دانشگاه‌ها دانش فنی را شناسایی و ثبت اختراع کنند و این دانش فنی را در سطح بازار آورده و به صنایع بفروشند، در بسیاری از کشورهای پیشرفته بین ۱۰ تا ۳۰ درصد درآمد دانشگاه‌ها از طریق فروش دانش فنی است.

الیاسی افزود: هفته پژوهش می‌تواند آغاز راهی باشد که ما این منطق را، علاوه بر تشکیل شرکت‌های دانش بنیان به حوزه پیشرفت علم و فناوری کشور اضافه کنیم، در کشورهای مختلف دنیا هر تز دکتری یک پتنت است که برای فروش آماده می‌شود و فروش پتنت نیز توسط دانشجوی دکتری انجام نمی‌شود بلکه مرکز تجاری سازی و انتقال فناوری دانشگاه انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: امیدواریم این تجربه به‌صورت یک لاین موازی با بحث شرکت‌های دانش بنیان در کشور شکل گیرد، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نظر دارد از این مراکز حمایت کند.

وی با اشاره به اینکه شناسایی دانش فنی، پتنت کردن آن و فروش دانش فنی در قالب پتنت یا مشاوره تکنولوژی از جمله فعالیت‌های این مراکز است گفت: در این مکانیزم سعی می‌شود هم حقوق محقق وهم حقوق دانشگاه رعایت شود.

وی افزود: تا کنون این مکانیزم را در دانشگاه‌های کشور نداشته‌ایم، پیش از این مراکز، مراکز ارتباط دانشگاه با صنعت را در دانشگاه‌ها داشته‌ایم و کار آن‌ها ترویج تجاری سازی بوده است تا کنون مراکزی که دانش فنی را شناسایی کنند و به فروش برسانند نداشته‌ایم.

وی یادآور شد: بیشترین هدف مراکز انتقال فناوری، دانشجویان دکتری است که کمک می‌کنند دانش فنی خود را در قالب پتنت ثبت کنند، این مراکز به بازاریابی و فروش بدون تشکیل شرکت کمک می‌کنند، معمولاً دو مسیر وجود دارد برخی از طریق ورود به کانال شرکت‌های دانش بنیان فعالیت می‌کنند و برخی علاقه‌ای به ثبت شرکت ندارند، بنابراین از این طریق می‌توانند دانش فنی خود را بفروشند.

الیاسی با بیان اینکه مراکز انتقال فناوری به دفاتر ارتباط دانشگاه با صنعت کمک می‌کند تا مأموریت‌های خود را کامل‌تر انجام دهند گفت: با راه اندازی این مراکز سعی داریم که این فرهنگ را که بخشی از درآمد دانشگاه‌ها از محل فروش دانش فنی باشد را تقویت کنیم.

منبع:

ایسنا

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *